Hot Aisle Containment (w skrócie: HAC), znane również po nazwą „zabudowa ciepłych korytarzy”, jest systemem zarządzania przepływem powietrza w pomieszczeniach IT. HAC jest konstrukcją podwieszaną, złożoną ze stalowych profili, paneli z poliwęglanu, kurtyn powietrznych oraz drzwi, które tworzą szczelnie wydzielone korytarze. Korytarze w zależności od przeznaczenia, służą do przepływu zimnego lub ciepłego powietrza.
Jak działa HAC?
Technologia Tate HAC kontroluje obieg powietrza poprzez skierowanie wytwarzanego, przez ustawione w odpowiedni sposób urządzenia po obu stronach systemu HAC, ciepła do zamkniętego korytarza. Gorący korytarz (hot aisle) to zamknięty korytarz znajdujący się za szeregami serwerów. W tym obszarze gromadzi się gorące powietrze wydmuchiwane przez serwery. Hot aisle wyposażony jest w specjalne panele lub ściany, które szczelnie oddzielają go od reszty serwerowni. Powietrze z gorącego korytarza odprowadzane jest poza data hall. W ten sposób powietrze trafia bezpośrednio do urządzeń chłodzących, gdzie temperatura powietrza zostaje znacznie obniżona i zostaje doprowadzona z powrotem do pomieszczenia, do tak zwanego zimnego korytarza. Zimny korytarz (cold aisle) jest to przestrzeń znajdująca się przed szeregami serwerów, gdzie dostarczane jest zimne powietrze. W cold aisle powinny być umieszczone panele oddzielające i drzwi, aby zapobiec mieszaniu się zimnego i gorącego powietrza. Zimne powietrze znajdujące się w cold aisle służy do chłodzenia znajdujących się w data hallu urządzeń.
HAC projektowany na potrzeby Klienta
W skład systemu HAC wchodzą również ramiona wspornikowe, które są modyfikowane w zależności od potrzeb i służą do montażu instalacji elektrycznych. Ramiona projektujemy na wymaganą długość i montujemy na wskazanej wysokości do słupków HAC. W przegrodach wycinamy są otwory na przechodzące instalacje, następnie otwory są uszczelniane akcesoriami dostarczanymi przez firmę Tate.
Hot Aisle Containment to same zalety
Hot Aisle Containment zapewnia szczelność, co zapobiega mieszaniu się powietrza ciepłego i zimnego, prowadzi to do bezstratnego transportu mas powietrza w obiegu. Do produkcji przegród wykorzystuje się materiały posiadające wysoką izolacyjność cieplną. Skutkuje to optymalnym oraz precyzyjnym zarządzaniem temperaturą w pomieszczeniu serwerowni. Przekłada się na wydajność chłodzenia (zwiększona wydajność chłodzenia nawet do 90%) i oszczędność energii. Daje to możliwość zwiększenia liczby szaf i większego (ogólnego) obciążenia serwerów. Wiąże się to również z ochroną sprzętu – redukuje ryzyko awarii, wydłuża żywotność urządzeń i pośrednio zmniejsza koszty związane z eksploatacją.
Indywidualny proces
W Mega Concept, jako certyfikowany instalator systemów firmy Tate, uczestniczymy od samego początku w procesie produkcji zabudów ciepłych korytarzy. Bazą jest standardowy HAC (tzw. generic HAC), następnie przy współpracy z działem projektowym firmy Tate wprowadzamy modyfikacje zgodne z wymaganiami przedstawionymi przez Klienta docelowego. Etap projektowania jest niezwykle istotny. Wymaga dostosowania architektury serwerowni, dopasowania rozwiązań do zaprojektowanej instalacji, co pozwala uniknąć problemów na etapie instalacji i użytkowania. Inżynierowie Tate sprawdzają również wpływ obciążeń strukturalnych, dynamicznych oraz sejsmicznych na konstrukcje HAC, które występują w danym regionie i dostosowują indywidualne rozwiązanie dla danej serwerowni. Następnie, po zaakceptowaniu projektu przez Klienta, rozpoczyna się produkcja HAC. Po dostarczeniu wszystkich elementów na budowę nasi wykwalifikowani monterzy instalują zabudowy we wskazanych lokalizacjach. Przez cały okres trwania montażu pracownicy sprawujący nadzór nad pracami ze strony firmy Mega Concept są w ciągłym kontakcie z firmą Tate i na bieżąco rozwiązują ewentualne problemy powstałe na etapie montażu.
Tymczasowa zabudowa ciepłych korytarzy
Tymczasowa zabudowa ciepłych korytarzy (Temporary Hot Aisle Containment) to rozwiązanie stosowane w przypadku, gdy konieczne jest tymczasowe wygrodzenie stref przepływu powietrza w serwerowni. Tymczasowe wygrodzenia kontrolują obieg powietrza poprzez skierowanie wytwarzanego, przez ustawione w odpowiedni sposób urządzenia, ciepła do zamkniętego korytarza.
Czemu potrzebny jest system tymczasowej zabudowy ciepłych korytarzy?
Temporary Hot Aisle Containment wykorzystywany jest w trakcie budowania obiektów typu data centre podczas wszystkich etapów testów urządzeń chłodzących. Konstrukcja jest zaprojektowana w ten sposób, aby wydzielić korytarz symulujący docelowy system zabudowy ciepłych korytarzy. Tymczasowe HAC pozwalają na skierowanie ciepłego powietrza wytwarzanego przez nagrzewnice, które ustawione są tak, aby wytwarzać ciepło jak zaprojektowane serwery docelowe, w stronę CRAH (urządzeń chłodzących), mające za zadanie dostarczyć powietrze do wymaganej temperatury i wdmuchiwać je zimnym korytarzem z powrotem do data hall. System tymczasowej zabudowy ciepłych korytarzy jest niezbędny na każdej serwerowni na etapie wykonywania testów obciążeniowych.
Łatwa modyfikowalność systemu
Tymczasowe zabudowy ciepłych korytarzy wykonane są z profili aluminiowych oraz odpornych na wysokie temperatury płyt poliwęglanowych lub innych materiałów o wysokiej izolacyjności termicznej – w zależności od potrzeb Klienta. Jest to lekka, szybka do montażu konstrukcja, która zapewnia szczelne wydzielenie wyznaczonego obszaru. Temporary Hot Aisle Containment jest tak zaprojektowany, aby umożliwić łatwą modyfikację konstrukcji, jak i w razie potrzeby, zmianę miejsca jej położenia w serwerowni. Tymczasowe zabudowy ciepłych korytarzy stosujemy w celu usprawnienia chłodzenia serwerów w działających centrach danych, podczas okresów intensywnego obciążenia lub modernizacji obiektów.
Na miarę potrzeb Klienta
Proponowane przez firmę Mega Concept rozwiązanie tymczasowych Hot Aisle Containment może być zastosowane w praktycznie każdej serwerowni i być modyfikowane według indywidualnych potrzeb Klienta.